Банкрутство фізичних осіб

Банкрутство фізичних осіб

Банкрутство фізичних осіб є спеціальною юридичною процедурою, яка надає фізичним особам можливість звільнитися від своїх заборгованостей, які вони не можуть погасити.

В сучасному світі економічна нестабільність та фінансові труднощі можуть стати причиною фінансової кризи для фізичних осіб, які більше не здатні виплатити свої зобов'язання кредиторам та зберегти фінансову стійкість. У таких випадках банкрутство може бути останнім та ефективним кроком для відновлення платоспроможності боржника. У цій статті ми розглянемо основні аспекти банкрутства фізичних осіб в Україні та процедуру його здійснення.

Отже, банкрутом визнається фізична особа неспроможна повернути борги кредиторам, а її активи можуть бути реалізовані для задоволення кредиторських вимог.

Основні причини банкрутства фізичних осіб

  • Втрата роботи або зниження доходів.
  • Високі медичні або освітні витрати.
  • Розлучення або сімейні проблеми.
  • Неконтрольовані кредитні зобов'язання та зростання боргового навантаження.
  • Економічна криза в країні.

Правовий механізм банкрутства фізичних осіб в Україні

Банкрутство фізичних осіб в Україні регулюється Господарським кодексом та Кодексом України з процедур банкрутства. Основною метою цих нормативних актів є захист прав боржника та його кредиторів, а також створення вірних та прозорих умов для розв'язання фінансових проблем фізичних осіб.

Процедура банкрутства фізичних осіб

  1. Звернення до суду: Фізична особа, яка прагне оголосити себе банкрутом, повинна подати заяву до місцевого господарського суду по місці реєстрації.
  2. Фінансовий аналіз: Суд проводить аналіз фінансового стану боржника для визначення його платоспроможності. У разі визнання його неспроможним погасити зобов'язання перед кредиторами, суд вирішує питання про оголошення боржника банкрутом.
  3. Призначення ліквідатора: Після оголошення фізичної особи банкрутом суд призначає ліквідатора, який здійснює управління майном боржника та реалізацію активів для задоволення кредиторських вимог.
  4. Визначення ліквідаційної маси: Суд визначає обсяг майна, яке підлягає ліквідації для погашення боргів.
  5. Розподіл активів: Після реалізації активів ліквідатор розподіляє кошти між кредиторами відповідно до їхніх вимог.

Висновок - Банкрутство фізичних осіб є складним процесом, але воно може допомогти фізичним особам у вирішенні кредитних проблем.

З 2019 року в Україні з’явилась можливість визнавати фізичну особу банкрутом та списати заборгованість по кредитним боргам (банків та МФО(онлайн-кредити)), заборгованості по розпискам та договорам позики по комунальним боргам. Однак, при значних обсягах простроченої заборгованості лише 978 українців ініціювали процедури свого банкрутства.

img

Партнером юридичної компанії "Monarch Business Consulting", адвокатом Максимом Марусичем прийнято участь у десяти таких судових справах по всій території Україні із загальним боргом 4 069 771,00 грн., з них двох боржників визнано банкрутом, списано борг на суму 3 836 384,70 грн., по п’яти проведено процедуру реструктуризації боргів на суму 233 386,34 грн. 

Плюси: 

  • Не усі кредитори(банки і МФО) заявляються зі своїми вимогами до суду, а це означає, що борги не заявлені кредиторами, вважаються погашеними, а виконавчі документи за відповідними вимогами визнаються такими, що не підлягають виконанню.
  • Справа в любому випадку виграшна, оскільки, списуються весь борг або проводиться реструктуризація боргів (помісячно, без відсотків, без комісій, на протязі п’яти років).
  • Є окремі, хороші умови щодо іпотечного майна.
  • Справа розглядається від двох до восьми місяців.
  • Не потрібно оплачувати судовий збір.

Мінуси відсутні взагалі!!! Тому, процедура банкрутства фізичної особи це реальний варіант вирішення питання із боргами, розпочати спокійне життя без боргів та колекторів.

Ціни на послуги
Безоплатна консультація "усна"

не більше 10 хвилин, без вивчення документів, за попереднім записом, тільки по п'ятницям.

безкоштовно
Усна консультація, без вивчення документів

не обмежена за часом, без вивчення документів, за попереднім записом.

від 500 грн.
Усна консультація, з вивченням документів

не обмежена за часом, з вивченням документів, за попереднім записом.

від 1000 грн.
Збір документів

витребовування, отримання та складання адвокатом пакету документів для подальшого звернення до судового органу

від 5000 грн.
Банкрутство фізичної особи "Під ключ"

дії адвоката направлені на ініціювання та супровід судового процесу з метою визнання фізичної особи банкрутом (списання боргу).

від 40000 грн.
Важливо !

до вартості послуг не входять транспортні витрати, витрати на відрядження, поштові витрати та суми судового збору, а також авансовий платіж арбітражному керуючому.

Максим МАРУСИЧ
Адвокат
  • Партнер компанії — професійний практикуючий адвокат України, засновник та керуючий Адвокатського бюро "Марусич та Партнери", має великий досвід роботи на керівних посадах юридичного напрямку в ряді відомих банків України, таких як "УкрСиббанк" "УкрЕксімБанк.
  • Основними спеціалізаціями правника є: захист і відновлення прав, свобод, гарантій, а також інтересів громадян, іноземців або осіб без громадянства в сферах господарського, міграційного, кримінального та військового права. Кваліфіковано здійснює захист осіб у банківських та кредитних спорах, а також надає правову допомогу у справах про банкрутсво фізичних осіб.
Фото
Поширенні запитання
Які обмеження стосовно осіб, визнаних банкрутами?
Яка вартість послуг арбітражного керуючого?
Строк проведення процедури банкрутства?
Чи можна програти справу?
Чи можливо провести процедуру банкрутства, якщо є майно?
Чи потрібно офіційно працювати, на момент подачі заяви до суду?
Чи необхідна обов’язкова участь в судових засіданнях боржника?
Відповідь

відповідно до ст. 135 Кодексу України з процедур банкрутсва:

  • протягом п’яти років після визнання фізичної особи банкрутом не може бути відкрито провадження у справі про неплатоспроможність за її заявою, крім випадку, якщо боржник погасив усі борги в повному обсязі у порядку, передбаченому цим Кодексом;
  • протягом п’яти років після визнання фізичної особи банкрутом така особа зобов’язана перед укладенням договорів позики, кредитних договорів, договорів поруки чи договорів застави письмово повідомляти про факт своєї неплатоспроможності інші сторони таких договорів.

Також, фізична особа не може вважатися такою, яка має бездоганну ділову репутацію, протягом трьох років після визнання її банкрутом.

відповідно до ч. 2 ст. 30 Кодексу України з процедур банкрутсва, розмір основної грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання ним повноважень керуючого реструктуризацією становить п’ять розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за кожен місяць виконання арбітражним керуючим повноважень. А також відповідно до ч.3 ст. 116 КУзПБ, до заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність додаються: 12) докази авансування боржником на депозитний рахунок суду винагороди керуючому реструктуризацією за три місяці виконання повноважень. Оскільки, прожитковий мінімум для працездатних осіб може змінюватись відповідно до ст. 7 ЗУ «Про Державний бюджет України», вартість станом на серпень 2023 року становить 40 260,00 грн.

все залежить від судді (його завантаженості) та заявлених кредиторів, наявності майна у боржника (від двох місяців і до одного року).

в такій категорії справ, відсутні програшні справи, оскільки, існує два шляхи вирішення справи, перший це списання усього боргу боржника, а другий реструктуризація боргу не більше п’яти років без відсотків і лише на суму, яку боржник може виділити від сімейного бюджету (такий варіант буде вигіднішим ніж платити весь борг усім кредиторам боржника, оскільки, борг в процедурі банкрутства в будь-якому випадку зменшиться в декілька раз(не усі банківські установи заявляються з вимогами до боржника, МФО взагалі не заявляються)).

якщо у боржника крім нерухомості в якій він проживає (єдине житло), є ще одна квартира, будинок чи земельна ділянка, тоді якщо боржник відмовляється реалізувати додаткове майно, з метою погашення боргу, залишається варіант із реструктуризацією боргу.

краще працювати, чи офіційно, чи не офіційно і отримувати мінімальну заробітну плату (тоді суд не прийме боржника за шахрая).

участь боржника не обов’язкова, в усіх судових засіданнях та засіданнях кредиторів приймає участь адвокат (інколи суддя може попросити боржника з’явитись в судове засідання для надання додаткових пояснень або дати відповідь на окремі питання).

Записатись на консультацію
CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.

або напишіть нам самостійно

з 09 до 19 (Пн-Пт) та з 13 до 15 (Сб):