Спадкові справи

Спадкові справи

Окрема категорія справ цивільної юрисдикції, спірні питання та обставини яких зазвичай тісно пов'язані з галузями сімейного, житлового, земельного, податкового та навіть корпоративного (бізнес) права, оскільки направлена виключно на врегулювання спірних, конфліктних або проблемних питань процесу спадкування.

Відповідно до чинної статті 1216 Цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Так, згідно законодавства нашої країни, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Не входять до складу спадщини права та обов'язки, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, зокрема: особисті немайнові права, право на участь у товариствах та право членства в об'єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами, право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом, а також права та обов'язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 ЦК України

Перш за все, особі, яка бажає прийняти спадщину потрібно все ж таки звернутися до нотаріуса, який візьме на себе обов'язок зареєструвати спадкову справу за покійним, тобто спадкодавцем та буде організовувати, вести та контролювати  сам процес спадкування. Важливо те, що звернутися до нотаріуса слід  якомога швидше аби не пропустити строк вступу у спадщину, який складає шість місяців з моменту смерті спадкодавця, інакше в подальшому вам не вдасться обійтися без позовних заяв до суду та необхідності звернення до правників.

Усі спадкоємці, які встигнуть звернутися до нотаріальної контори, спочатку повинні будуть подати нотаріусу особисто підписану заяву про прийняття спадщини. Якщо серед спадкоємців є частково недієздатні, недієздатні або неповнолітні діти, заяву за них повинні написати поручителі (батьки, опікуни).

Так, якщо особи, що мають право на спадщину володіють належним чином засвідченою волею померлого (заповіт), процес успадкування буде слідувати правилам спадкування за заповітом, в зв'язку з чим наявність сімейних відносин у учасників спадкової справи взагалі не є обов'язковою умовою.

Однак за відсутності належним чином зареєстрованого заповіту процес спадкування буде здійснюватися за законом, де спадкоємцями будуть лише особи, які беззаперечно перебували у сімейних стосунках з померлим.

"Ніколи не кажіть, що знаєте людину, якщо не ділили з нею спадок", це відомий вислів швейцарського письменника, богослова, поета та фізіогноміста Йоганна Каспара Лафатера. І він мав рацію, адже спори між спадкоємцями дуже поширене явище.

img

Категорія спадкових справ являється однією з найскладніших категорій в цивільній юрисдикції, оскільки поєднує значну кількість взаємопов'язаних юридичних правовідносин, що концентрують у собі ряд окремих галузей цивільного законодавства, а саме сімейне, житлове, земельне, податкове і навіть корпоративне (бізнес) право. Враховуючи таку складну та об'ємну специфіку справ цієї категорії, кожен досвідчений адвокат повинен бути також компетентним в усіх зазначених сферах юриспруденції.

Розв’язання складних спадкових питань є важкою задачею навіть для кваліфікованого правника. Забезпечити найкращий  результат в процесі спадкування зможе лише той правник, який має достатній теоретичний та практичний досвід у вирішенні юридичних проблем, що виникають саме в процесі спадкування.

Саме такими професійними правниками являються адвокати юридичної компанії "Monarch Business Consulting", в зв'язку з чим, наша компанія гарантовано зможе допомогти вам навіть у найскладнішій спадковій справі.

Ціни на послуги
Безоплатна консультація "усна"

не більше 10 хвилин, без вивчення документів, за попереднім записом, тільки по п'ятницям.

безкоштовно
Усна консультація, без вивчення документів

не обмежена за часом, без вивчення документів, за попереднім записом.

від 700 грн.
Усна консультація, з вивченням документів

не обмежена за часом, з вивченням документів, за попереднім записом.

від 1000 грн.
Складання позовної заяви немайнового характеру

розробка та написання позовної заяви немайнового характеру в спадковій справі.

від 8000 грн.
Складання позовної заяви майнового характеру

розробка та написання позовної заяви майнового характеру в спадковій справі.

від 12000 грн.
Складання заперечення, відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив

розробка та написання заперечення, відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив у спадковій справі.

від 1300 грн. / стор.
Складання мирової угоди

розробка та написання проекту мирової угоди в спадковій справі.

від 6000 грн.
Складання клопотань

розробка та написання клопотання у спадковій справі про вчинення певних процесуальних дій, забезпечення позову, витребування документів, приєднання документів, виклик свідків, залучення експертів, призначення судових експертиз, тощо.

від 3500 грн.
Складання заяви в порядку окремого провадження

розробка та написання заяви в порядку окремого провадження в спадковій справі.

від 5000 грн.
Складання апеляційної скарги

розробка та написання апеляційної скарги на ухвалу, постанову або рішення суду першої інстанції в спадковій справі.

від 10000 грн.
Складання касаційної скарги

розробка та написання касаційної скарги на ухвалу, постанову або рішення суду першої та (або) апеляційної інстанції в спадковій справі.

від 15000 грн.
Немайновий спадковий спір "Під ключ"

розробка, написання, подання позовної заяви, а також участь адвоката в суді під час слухання спадкової справи щодо вирішення немайнового спору за поданим позовом.

від 18000 грн. + 1400 грн.*
Майновий спадковий спір "Під ключ"

розробка, написання, подання позовної заяви, а також участь адвоката у суді під час слухання спадкової справи щодо вирішення майнового спору за поданим позовом.

від 25000 грн. + 1600 грн.*
Примітка (*)

додатково оплачувана ціна послуг за другий та наступний судодень.

Важливо !

до вартості послуг не входять транспортні витрати, витрати на відрядження, поштові витрати та суми судового збору.

Максим МАРУСИЧ
Адвокат
  • Партнер компанії — професійний практикуючий адвокат України, засновник та керуючий Адвокатського бюро "Марусич та Партнери", має великий досвід роботи на керівних посадах юридичного напрямку в ряді відомих банків України, таких як "УкрСиббанк" "УкрЕксімБанк.
  • Основними спеціалізаціями правника є: захист і відновлення прав, свобод, гарантій, а також інтересів громадян, іноземців або осіб без громадянства в сферах господарського, міграційного, кримінального та військового права. Кваліфіковано здійснює захист осіб у банківських та кредитних спорах, а також надає правову допомогу у справах про банкрутсво фізичних осіб.
Фото
Тетяна ШЕВЧУК
Адвокат
  • Партнер компанії — професійний практикуючий адвокат України, засновник та керуючий Адвокатського бюро "Шевчук Тетяни Володимирівни", колишній державний службовець, за посадою була помічником судді судової палати з розгляду цивільних справ Вінницького районного суду Вінницької області з вислугою більше 3 років.
  • Основними спеціалізаціями правника є: захист і відновлення прав, свобод, гарантій, а також інтересів громадян, іноземців або осіб без громадянства в сферах цивільного, спадкового та сімейного права. Кваліфіковано здійснює представництво осіб та надає правову допомогу як у судових процесах, так і під час комунікації з органами місцевого самоврядування.
Фото
Андрій ТКАЧУК
Адвокат
  • Партнер компанії — професійний практикуючий адвокат України, надає адвокатські послуги в індивідуальному порядку, колишній співробітник правоохоронних органів, за спеціальним званням є капітаном поліції, офіцер Головного управління Національної поліції України в Одеській області з вислугою більше 10 років, офіцер запасу, за званням є лейтенантом сухопутних військ Збройних Сил України.
  • Основними спеціалізаціями правника є: захист і відновлення прав, свобод, гарантій, а також інтересів громадян та осіб без громадянства в сферах кримінального, адміністративного, військового та трудового права. Кваліфіковано здійснює захист осіб та надає правову допомогу у справах про адміністративні правопорушення.
Фото
Дар'я МАКСИМОВА
Юрист
  • Радник компанії — професійний практикуючий юрист.
  • Основними спеціалізаціями правника є: надання юридичних послуг та представництво інтересів громадян, юридичних осіб та підприємців у таких судових практиках, як: сімейні справи, банківські та кредитні спори, спадкові справи, цивільній справи, спори пов’язані з нерухомістю, адміністративні та трудові спори.
Фото
Поширенні запитання
Чи можна оскаржити або оспорити заповіт, та куди при необхідності звертатись?
Які заповіти вважаються нікчемними чи недійсними?
Відповідь

Звісно! Законодавець передбачив можливість оскарження заповіту! Однак, оскаржити заповіт можливо у лише через процедуру звернення до суду з позовною заявою.

Так, право на пред'явлення позову про недійсність заповіту виникає лише після смерті заповідача. Звернутися до суду з вимогою визнати заповіт недійсним або частково недійсним може тільки особа, права і законні інтереси якої порушено у цьому документі.

При цьому, позов зазвичай подається особами, які втратили право на спадкування за законом через наявність заповіту або через скасування заповіту на свою користь наступним заповітом. Судовий розгляд щодо оскарження заповіту може початися тільки після відкриття спадщини. Отже, у разі відповідної необхідності треба звертатися з позовною заявою про визнання заповіту недійсним до суду.

Можливість визнання заповіту недійсним передбачено частиною 2 статті 1257 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ), згідно якої заповіт може бути визнаний недійсним, якщо буде встановлено, що волевиявлення заповідача не було вільним і не відповідало його волі.

Аналізуючи судову практику, такий факт має трактуватися з огляду на статті 225, 231 ЦК України та може полягати в тому, що:

  • заповіт складено у момент, коли особа не усвідомлювала значення своїх дій та (або) не могла керувати ними (для встановлення такого психічного стану особи в момент складання нею заповіту необхідне призначення посмертної судово-психіатричної експертизи, при цьому відповідний висновок експерта є важливим доказом, проте не тягне за собою "автоматичного" визнання заповіту недійсним, оскільки таке рішення приймає суд, який враховує всі наявні докази в сукупності);
  • заповіт складено особою проти її справжньої волі внаслідок застосування до неї фізичного чи психічного тиску з боку іншої особи.

Недійсним можуть визнаний як весь заповіт, так і його частину (окреме розпорядження), при цьому недійсність окремого розпорядження з заповіту не тягне за собою недійсності іншої його частини.

Також, відповідно до частини 1 статті 1257 ЦКУ нікчемним є заповіт, складений особою, яка не мала права на це майно, а також заповіт, складений з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення (ст. ст. 1247, 1248 ЦКУ).

Щодо нікчемних заповітів, то до них відносяться:

  • заповіти, складені фізичною особою, яка не має повної цивільної дієздатності;
  • вчинені через представника;
  • посвідчені уповноваженою особою, але з порушенням вимог, встановлених законом;
  • посвідчені не уповноваженою на це особою;
  • секретні заповіти, посвідчені нотаріусом з порушенням вимог, встановлених законом (ст. 1249 ЦКУ);
  • посвідчені за відсутності свідків у випадках, коли їх присутність є обов’язковою (ст. 1253 ЦКУ);
  • заповіт, який відчужувач склав щодо майна, вказаного у спадковому договорі (ст. 1307 ЦКУ).

Зверніть увагу, що для встановлення нікчемності заповіту не має необхідності звертатися до суду, оскільки обов’язок щодо перевірки нікчемності заповіту покладено на нотаріуса.

Якщо нотаріус при відкритті спадщини встановить, що заповіт є нікчемним, він відмовляє у видачі свідоцтва про право на спадщину. Якщо ж дії нотаріуса не відповідають нормам Закону, тоді є можливість оскаржити їх у судовому порядку.

Записатись на консультацію
CAPTCHA
Мета цього запитання — довести, що ви є реальним відвідувачем і запобігти автоматизованим розсиланням спаму.

або напишіть нам самостійно

з 09 до 19 (Пн-Пт) та з 13 до 15 (Сб):